Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W obronie godności dla dobra całej wspólnoty

17 października 2017 | Prawo | Krzysztof Szczucki

Niepoprawnie o konstytucji | Źródłem praw nie może być wola jednostki

Do debaty publicznej wraca temat ochrony życia człowieka jeszcze nienarodzonego. A to za sprawą akcji zbierania podpisów pod dwoma projektami obywatelskimi.

Jednym z nich jest projekt o nastawieniu pro life. Koncentruje się głównie na wyeliminowaniu przesłanki wyłączającej karalność przerwania ciąży z przyczyn eugenicznych, a więc gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Autorzy projektu w uzasadnieniu odwołują się przede wszystkim do konstytucyjnej zasady prawnej ochrony życia oraz ochrony zdrowia.

Drugi projekt, o nastawieniu pro choice, zakłada daleko posuniętą legalizację aborcji, poprzez wprowadzenie prawa do przerwania ciąży w okresie do 12. tygodnia jej trwania bez określania przyczyny.

Debatując o ochronie życia, nie można przejść obojętnie obok konstytucji, która akurat w tym przypadku – inaczej niż w kwestiach ustrojowych – jest jednoznaczna.

Katalog praw i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament