Ponowna negatywna ocena pracownika samorządowego
Druga, negatywna ocena okresowa pracownika samorządowego skutkuje rozwiązaniem z nim umowy o pracę, z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Urzędnik może jednak odwołać się od wypowiedzenia do sądu.
Problem
Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, uzyskał drugą negatywną ocenę okresową, co było przyczyną jego zwolnienia. Podwładny nie odwoływał się wcześniej od tych ocen do kierownika jednostki, ale w odwołaniu skierowanym do sądu podniósł, że oceniono go tendencyjnie. Czy może kwestionować rzetelność ocen okresowych przed sądem, skoro wcześniej nie zwracał się o ich weryfikację w postępowaniu wewnątrzzakładowym?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 27 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie. Takiej oceny na piśmie dokonuje bezpośredni przełożony pracownika, nie rzadziej niż raz na dwa lata i nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Ocena dotyczy wywiązywania się przez podwładnego z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku oraz obowiązków określonych w art. 24 u.p.s. (m.in. dbałość o środki publiczne, stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych) i art. 25 ust. 1 u.p.s. (sumienne i staranne wykonywanie poleceń przełożonego).
Bezpośredni przełożony niezwłocznie doręcza ocenę pracownikowi oraz kierownikowi jednostki, w której ta osoba jest zatrudniona. Pracownikowi od dokonanej oceny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta