Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ponowna negatywna ocena pracownika samorządowego

17 października 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Druga, negatywna ocena okresowa pracownika samorządowego skutkuje rozwiązaniem z nim umowy o pracę, z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Urzędnik może jednak odwołać się od wypowiedzenia do sądu.

Problem

Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, uzyskał drugą negatywną ocenę okresową, co było przyczyną jego zwolnienia. Podwładny nie odwoływał się wcześniej od tych ocen do kierownika jednostki, ale w odwołaniu skierowanym do sądu podniósł, że oceniono go tendencyjnie. Czy może kwestionować rzetelność ocen okresowych przed sądem, skoro wcześniej nie zwracał się o ich weryfikację w postępowaniu wewnątrzzakładowym?

Co mówią przepisy

Zgodnie z art. 27 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej u.p.s.) pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie. Takiej oceny na piśmie dokonuje bezpośredni przełożony pracownika, nie rzadziej niż raz na dwa lata i nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Ocena dotyczy wywiązywania się przez podwładnego z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku oraz obowiązków określonych w art. 24 u.p.s. (m.in. dbałość o środki publiczne, stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych) i art. 25 ust. 1 u.p.s. (sumienne i staranne wykonywanie poleceń przełożonego).

Bezpośredni przełożony niezwłocznie doręcza ocenę pracownikowi oraz kierownikowi jednostki, w której ta osoba jest zatrudniona. Pracownikowi od dokonanej oceny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament