Odliczenie VAT przy zakupie i eksploatacji koparko-ładowarki
Zakup koparko-ładowarki nie będzie związany wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi, ale także z niepodlegającymi VAT, gmina nie będzie więc miała pełnego prawa do odliczenia podatku – uznał organ skarbowy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji indywidualnej wydanej 10 maja 2017 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.38.2017.1.MC) rozstrzygnął kwestię prawa gminy do odliczenia VAT w związku z zakupem i eksploatacją koparko-ładowarki. Wniosek złożyła gmina, która świadczy usługi z zakresu dostawy wody i odbioru ścieków, a także wynajmu lokali. Czynności te wykonywane są przez obsługujący gminę urząd gminy. Gmina prowadzi działalność mieszaną i od 1 stycznia 2016 r. dokonuje odliczeń VAT z zastosowaniem prewspółczynnika, przy czym urząd gminy nie prowadzi działalności, której efektem byłoby wykonywanie czynności pozostających poza zakresem opodatkowania VAT.
Gmina podkreśliła, że zakup koparko-ładowarki będzie zatem związany wyłącznie z działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT. Przedmiotowa koparko-ładowarka ma być wykorzystywana do robót ziemnych związanych z budową, remontami i utrzymaniem sieci i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, których właścicielem jest gmina. Koparko-ładowarka będzie stanowić dla gminy środek trwały, sklasyfikowany jako maszyna do robót ziemnych i fundamentowych, przez co zdaniem gminy nie znajdą zastosowania regulacje dotyczące odliczenia VAT zawarte w art. 86a ustawy o VAT. Infrastruktura wodociągowa jest wykorzystywana przez gminę do czynności opodatkowanych VAT w postaci dostawy wody i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta