Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księgowi nie podniosą cen za VAT-owski rejestr

17 października 2017 | Prawo | Przemysław Wojtasik

kontrole | Od nowego roku wszystkie firmy będą składać elektroniczną ewidencję. Fiskus chce im w tym pomóc. przemysław wojtasik

Półtora miliona najmniejszych firm będzie musiało do 26 lutego po raz pierwszy przesłać do urzędu skarbowego ewidencję VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. – Już w grudniu udostępnimy im superprostą aplikację, która po wpisaniu faktur sama będzie generować JPK – zapewnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą" Zbigniew Wiliński, zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków resortu finansów. Biura księgowe deklarują, że nie podniosą cen klientom z powodu nowego pliku.

JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorstwa. – Dzięki niemu skarbówka ma bieżący dostęp do olbrzymiej ilości danych. Wie, co się dzieje w firmach, łatwiej jej wyłapywać nieprawidłowości – mówi Piotr Świniarski, adwokat w kancelarii Mikulski & Partnerzy.

Resort: będzie prościej

Pierwsze ewidencje VAT w formie JPK były składane w sierpniu zeszłego roku. Na razie przesyła je 107 tys. firm. Początki nie były łatwe, a wielu przedsiębiorców popełniało błędy i fiskus wzywał ich do wyjaśnienia niejasności.

Do końca 2017 r. zwolnieni z obowiązku przesyłania JPK są mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy, które zatrudniają do dziesięciu osób i mają roczne obroty do 2 mln euro. Ale i oni muszą podjąć nowe wyzwanie. Od stycznia już wszyscy będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament