Gmina nie może udzielać pożyczek swojemu zakładowi budżetowemu
Samorządowy zakład budżetowy działa w imieniu i na rachunek podmiotu, który go utworzył, a kierownik zakładu działa jednoosobowo na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.
- Nasze miasto zamierza udzielić pożyczki swojej jednostce organizacyjnej – zakładowi budżetowemu zarządzającemu miejskimi nieruchomościami. Umowę pożyczki ma podpisać burmistrz i kierownik zakładu. Czy taka operacja jest prawnie dopuszczalna?
Nie. Wynika to z następujących okoliczności.
Po pierwsze, zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i ustawy o samorządzie gminnym, do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta w roku budżetowym. Z przepisów art. 262 ust. 1 i 2 ustawy o finansach publicznych wynika natomiast, że czynności prawnych polegających m.in. na udzielaniu pożyczek dokonuje w gminie wójt, burmistrz, prezydent miasta. Dla ważności tych czynności konieczna jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta