Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina nie może udzielać pożyczek swojemu zakładowi budżetowemu

17 października 2017 | Administracja | Marcin Nagórek

Samorządowy zakład budżetowy działa w imieniu i na rachunek podmiotu, który go utworzył, a kierownik zakładu działa jednoosobowo na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.

- Nasze miasto zamierza udzielić pożyczki swojej jednostce organizacyjnej – zakładowi budżetowemu zarządzającemu miejskimi nieruchomościami. Umowę pożyczki ma podpisać burmistrz i kierownik zakładu. Czy taka operacja jest prawnie dopuszczalna?

Nie. Wynika to z następujących okoliczności.

Po pierwsze, zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i ustawy o samorządzie gminnym, do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta w roku budżetowym. Z przepisów art. 262 ust. 1 i 2 ustawy o finansach publicznych wynika natomiast, że czynności prawnych polegających m.in. na udzielaniu pożyczek dokonuje w gminie wójt, burmistrz, prezydent miasta. Dla ważności tych czynności konieczna jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament