Służba cywilna: kto decyduje o ukaraniu urzędnika
Komisja dyscyplinarna może zgodzić się z oceną rzecznika i wymierzyć członkowi korpusu służby cywilnej wnioskowaną przez niego karę. Może też umorzyć postępowanie. I to bez względu na stanowisko kierownictwa urzędu, w którym działa.
Wniosek rzecznika dyscyplinarnego wszczyna właściwe postępowanie dyscyplinarne. Komisja dyscyplinarna, która jest jego adresatem nie może go, zatem zignorować. I musi niejako z marszu podjąć określone działania. Zobowiązany jest do tego zwłaszcza jej przewodniczący, na którym z dniem wpłynięcia wniosku rzecznika ciąży obowiązek wyznaczenia składu orzekającego a następnie skierowania sprawy na rozprawę. Tak wynika z § 14 rozporządzenia w sprawie postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego w służbie cywilnej. Oczywiście, przekazanie sprawy na rozprawę i wyznaczenie jej terminu może mieć miejsce tylko wtedy, gdy przewodniczący komisji stwierdzi, że otrzymany od rzecznika materiał na to pozwala. Jeśli uzna, że postępowanie wyjaśniające wymaga uzupełnienia, ma obowiązek przekazać sprawę do oceny i rozpatrzenia przez komisję, która wydaje w tej sprawie postanowienie (o umorzeniu postępowania, albo przekazaniu sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu w celu uzupełnienia braków w postępowaniu wyjaśniającym albo skierowaniu sprawy do rozpoznania na rozprawie), które doręcza się obwinionemu i rzecznikowi.
Uzupełnienie braków
Postanowienie o odesłaniu sprawy do rzecznika dyscyplinarnego powinno wskazywać braki w postępowaniu wyjaśniającym (chodzi tu o braki mające wpływ na ocenę stanu faktycznego) oraz określać termin ich uzupełnienia nie krótszy niż 7...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta