Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Globalny świat to infantylna bajka

17 października 2017 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Społeczeństwo otwarte kontra państwo narodowe.

Europejski kryzys imigracyjny podważył coś, co Grecy nazywali cnotą roztropności, w imię ideałów globalnej sprawiedliwości pomieszanej z poczuciem winy wobec swojego dziedzictwa i trwania przy doktrynie wielokulturowości. W tej perspektywie „wartości europejskie" stają się tożsame, jak ujął to Pierre Manet, z permanentną krytyką europejskiego życia i historii... w imię nowego człowieka. To próba wymazania tradycji europejskiej na rzecz tożsamości wykreowanej.

Formy użyteczności

Od rewolucji 1968 r. element negacyjny stał się ideologią nowego porządku europejskiego, a obecna masowa imigracja złamała powojenną umowę społeczną tworzącą bezpieczne państwo opiekuńcze, wywołując kryzys. Za Vilfredem Pareto można go określić jako konflikt między dwoma rodzajami wspólnotowego interesu: użyteczności wspólnoty, czyli wartości przeżycia, i użyteczności dla wspólnoty, czyli dobra wspólnego zakładającego jakieś poświęcenie. Silne cywilizacje planują użyteczność nie jako wygodnictwo, ale dla dobra społeczeństwa.

Obecna imigracja jest traktowana przez elity UE jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament