Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyscyplinarka nawet po kilku miesiącach

17 października 2017 | Dobra Firma

Gdy czyny pracownika ciężko naruszające obowiązki pracownicze były jednorodzajowe, polegały na podobnych zachowaniach i mieściły się w zwartym odcinku czasu, to mamy do czynienia z tzw. czynem ciągłym (ciągłym deliktem pracowniczym). W takim przypadku termin na podjęcie przez pracodawcę decyzji o zwolnieniu dyscyplinarnym z art. 52 § 2 k.p. rozpoczyna bieg od ostatniego ze zdarzeń składających się na ten czyn.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 9 maja 2017 r. (II PK 80/16).

Stan faktyczny

Pracownica od grudnia 2007 r. wykonywała pracę w żłobku na stanowisku starszej opiekunki dziecięcej. W listopadzie 2014 r. pracodawca poinformował organizację związkową, iż zamierza rozwiązać z pracownicą stosunek pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika. Związek negatywnie zaopiniował zamiar pracodawcy. Ostatecznie jednak 18 listopada 2014 r. doszło do rozwiązania stosunku pracy. Jako przyczynę wskazano wielokrotne, nienależyte sprawowanie opieki nad powierzonymi dziećmi, w szczególności 29 września 2014 r., 30 września 2014 r., 1 października 2014 r., 8 października 2014 r. i 12 listopada 2014 r. Pracownica odwołała się od wypowiedzenia, domagając się przywrócenia do pracy.

Orzeczenia sądów

Sąd I instancji oddalił roszczenie powódki. Uznał, że dopuściła się ona ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament