Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obiekt kwalifikuje się do rozbiórki, ale na podstawie innego przepisu

17 października 2017 | Administracja | Tomasz Duchniak

Jeśli postępowanie administracyjne dotyczy tymczasowego obiektu budowlanego wybudowanego pomimo zgłoszenia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, to organ nadzoru budowlanego winien wydać nakaz rozbiórki tego obiektu na podstawie art. 49b ust. 1 Prawa budowlanego, a nie art. 48 ust. 1 tej ustawy.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 sierpnia 2017 r. (II OSK 2167/16), w którym oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 11 maja 2016 r. (II SA/Sz 1398/15).

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym. Inwestor zgłosił w starostwie powiatowym budowę namiotu o konstrukcji aluminiowej o wymiarach 12 m x 15 m. Od tego zgłoszenia starosta wniósł sprzeciw. Inwestor złożył odwołanie od sprzeciwu, ale wojewoda utrzymał sprzeciw w mocy. Pomimo sprzeciwu, inwestor zrealizował inwestycję określoną z zgłoszeniu. A zawiadomiony o tym powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB) wszczął postępowania w sprawie zgodności z prawem wybudowania tej inwestycji.

PINB potwierdził, że namiot został wzniesiony pomimo sprzeciwu organu administracji architektoniczno-budowlanej i że stanowi on tymczasowy obiekt budowlany. Ponadto, PINB ustalił, że dla terenu, na którym posadowiony jest ów namiot obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zakazuje on jednak w tym miejscu lokalizowania tymczasowych obiektów budowlanych. W konsekwencji, wybudowany namiot sprzeczny jest z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. PINB wydał więc decyzję na podstawie art. 48 ust. 1 Prawa budowlanego nakazującą rozbiórkę namiotu.

Od decyzji PINB odwołanie złożył...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament