Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Weryfikacja oświadczenia o spełnieniu warunku udziału w postępowaniu

17 października 2017 | Administracja | Patrycja Grodzka

Dokumenty składane na wezwanie zamawiającego mają w swojej treści potwierdzać spełnianie warunku przez wykonawcę na dzień złożenia oferty – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) w orzeczeniu z 20 kwietnia 2017 r. rozstrzygnęła kwestię składania dokumentów na wezwanie zamawiającego, potwierdzających oświadczenia złożone w Jednolitym Europejskim Dokumencie Zamówienia (JEDZ) o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu.

Jednym z takich warunków w omawianej sprawie było posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną co najmniej 8 milionów złotych. Wykonawca oświadczył w JEDZ, że spełnia to wymaganie. Jednak na późniejsze wezwanie zamawiającego wykonawca złożył dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia na niższą sumę gwarancyjną. Załączył również aneks potwierdzający posiadanie ubezpieczenia na wymaganą kwotę, jednak z zastrzeżeniem, że podwyższona suma gwarancyjna dotyczy tylko i wyłącznie postępowania przetargowego, a nie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia. Mimo to, oferta wykonawcy została wybrana jako najkorzystniejsza.

W wyniku postępowania odwoławczego przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO 379/17), na mocy wydanego orzeczenia, zamawiający zobowiązany został ponownie dokonać badania i oceny oferty, w tym oferty wykonawcy. W konsekwencji, wykonując wyrok KIO, zamawiający wezwał wykonawcę (na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament