Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Były użytkownik wieczysty nie może domagać się zwrotu części opłaty rocznej

17 października 2017 | Administracja | Anna Puszkarska

Po doprecyzowaniu przepisów, całą opłatę roczną za użytkowanie wieczyste ponosi osoba, która była użytkownikiem wieczystym nieruchomości w dniu 1 stycznia. W razie przeniesienia prawa użytkowania wieczystego w trakcie roku, strony umowy mogą same ustalić sposób wzajemnych rozliczeń.

- Użytkownik wieczysty nieruchomości chce przenieść swoje prawo do nieruchomości na inną osobę. Czy w takim przypadku będzie mógł domagać się od gminy zwrotu części opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste?

Nie. Zagadnienie to uregulowano w ustawie z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja). W dodanym nią od 23 sierpnia 2017 r. art. 71 ust. 7 ustawie o gospodarce nieruchomościami (dalej u.g.n.) przyjęto, że w przypadku gdy nastąpiła zmiana użytkownika wieczystego w wyniku przeniesienia prawa użytkowania wieczystego, opłatę roczną pobiera się w całości od osoby będącej użytkownikiem wieczystym nieruchomości w dniu 1 stycznia roku, za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament