Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rysunkowa lekcja historii

17 października 2017 | Życie Ziemi Podlaskiej | Robert Biskupski
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Stolica regionu po raz kolejny promuje się w nietypowy sposób. Komiks „Koleje losu. Białystok Piłsudskiego" opowiada o związkach Marszałka z tym miastem.

To kolejna publikacja wydana przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Wcześniej pojawiły się komiksy „Stan wojenny. 30 lat po..." (2011) i „Inka" (2016). Bohaterem najnowszej ilustrowanej opowieści jest Józef Piłsudski i jego związki ze stolicą Podlasia. Pierwszy Honorowy Obywatel Białegostoku gościł tu często i nie tylko z oficjalnymi wizytami. Jego pobyt z dnia 21 czerwca 1921 r. stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Rada Miasta postanowiła wówczas powitać powracających z frontu żołnierzy, ufundować pułkowi sztandar oraz nadać Józefowi Piłsudskiemu honorowe obywatelstwo.

Także dla niesłyszących i niewidomych

Autorami komiksu są scenarzystka Paulina Królikowska i rysownik Daniel Baum. Poza marszałkiem Piłsudskim, na planszach znaleźli się m.in. gen. Lucjan Żeligowski, prezydent Białegostoku Bolesław Szymański i wojewoda Stefan Popielawski. W narracji pojawiają się relacje świadków i wspomnienia bohaterów.

– Już drugi rok z rzędu miejska instytucja kultury – Muzeum...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament