Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarga pauliańska wymaga dowodów

17 października 2017 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Jeśli przedsiębiorca wyzbywa się majątku, aby uniknąć opłacenia zaległych składek, ZUS może wnosić w sądzie o uznanie takich czynności za bezskuteczne. Musi jednak wykazać, że kupujący był wszystkiego świadom.

Marcin Nagórek, radca prawny

- Prowadzę małą 1-osobową firmę. ZUS skierował przeciwko mnie pozew, tzw. skargę pauliańską – o uznanie umowy sprzedaży działki za bezskuteczną. W uzasadnieniu podał, że zbywca miał długi składkowe i wyzbył się w ten sposób majątku, a ZUS chce egzekucji z tego majątku. Czy ZUS może w sądzie podważyć umowę, a potem prowadzić egzekucję ? Nie znałem zbywcy, to osoba dla mnie obca. Nie wiedziałem o długach – sprawdziłem w księgach wieczystych i pytałem zbywcy, mam na to świadków. Poza tym w aktach notarialnych zbywca podał, że nie ma żadnych długów. – pyta czytelnik.

Prawdopodobnie powództwo ZUS zostanie oddalone. Zakład musiałby wykazać, że przedsiębiorca wiedział lub miał możliwość dowiedzenia się o działaniu dłużnika składkowego ukierunkowanym na pokrzywdzenie ZUS. Jednak wydaje się, że ZUS nie będzie w stanie skutecznie podważyć argumentacji przedsiębiorcy. Zakup działki od kontrahenta nie oznacza jeszcze automatycznie, że umowa sprzedaży nieruchomości będzie łatwa do podważenia.

Jako wierzyciel...

Występując z pozwem przeciwko przedsiębiorcy, ZUS występuje w postępowaniu sądowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament