Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deportacje i inne komplikacje

17 października 2017 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Sąd rejonowy w Södertörn wydał wyrok dotyczący deportowania sprawców gwałtu na szesnastolatce. Uznał popełnione przez Afgańczyków przestępstwo za brutalne. Innego zdania był jednak sąd apelacyjny. Uznał, że czyn nie jest na tyle brutalny, by jeden z mężczyzn, który otrzymał status uchodźcy, musiał być wydalony z kraju.

Dowód przestępstwa stanowiło DNA i wymiana esemesów między dwoma Afgańczykami. Obydwaj zaprzeczyli, jakoby byli winni gwałtowi.

Za brutalny gwałt grozi kara czterech lat więzienia. Sąd wziął jednak pod uwagę młody wiek przestępców, wydając wyrok z tzw. ulgą dla młodzieży. W Szwecji stosuje się łągodniejsze kary za przewinienia dokonane przed 21. rokiem życia i ta formuła stała się ostatnio przedmiotem politycznego dyskursu. Antyimigrancka partia Szwedzcy Demokraci twierdzi, że łągodniejsze traktowanie młodych kryminalistów jest „zupełnie idiotyczne", zaś Umiarkowana Partia Koalicyjna oświadczyła, że ulgę należy znieść. W jej opinii dorośli ludzie powinni odpowiadać za swoje kryminalne działania. Tymczasem ulga dla młodzieży wysyła niewłaściwe sygnały młodym przestępcom i społeczeństwu.

Temat podjęto ostatnio w telewizyjnej debacie, czy np. winny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10880

Wydanie: 10880

Spis treści
Zamów abonament