Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Delegowanie bez nadmiernych formalności

05 września 2019 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Podstawowym kryterium uzyskiwania zaświadczeń A1 dla obywateli państw trzecich jest legalne przebywanie i praca, a nie legalne zamieszkanie w Polsce.

 

Tak uznało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w objaśnieniu prawnym wydanym 2 lipca 2019 r. (DSZ.II.052.9.2019.ND) w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Oznaczałoby to duże ułatwienie dla pracodawców. Kryterium stosowane przez ZUS – tj. legalne zamieszkanie – wiąże się bowiem z badaniem ośrodka interesów życiowych cudzoziemca delegowanego do innego państwa członkowskiego. ZUS powinien zaś poprzestać na badaniu legalnych dokumentów pobytowych.

Przesadne wymogi

Według obecnie obowiązujących wytycznych ZUS-u, obywatel państwa trzeciego, który chce otrzymać zaświadczenie A1, powinien dołączyć do wniosku o jego wydanie wypełniony formularz US-54 „Informacja o legalności zamieszkania obywatela państwa trzeciego". ZUS uznaje, że obcokrajowiec z państwa trzeciego spełnia warunek legalnego zamieszkania, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1. posiada jeden z poniższych dokumentów uprawniających do pobytu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11450

Wydanie: 11450

Spis treści
Zamów abonament