Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymówienie łatwiej wręczyć, niż wycofać

05 września 2019 | Kadry i Płace | Anna Telec

Przed wypowiedzeniem umowy o pracę nie chroni sama choroba, ale nieobecność w pracy z tego powodu. Gdyby pracodawca chciał odwołać swoją decyzję o zwolnieniu, musi uzyskać zgodę podwładnego.

 

Z PRAWEM DO WYNAGRODZENIA

Jeśli podstawą rozwiązania stosunku pracy było wypowiedzenie, pracownik zachowa prawo do pensji, nawet gdy będzie zwolniony ze świadczenia pracy do końca trwania umowy.

∑ Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, jednocześnie zwalniając go z obowiązku świadczenia pracy w tym czasie. Czy w związku z tym, że nie będzie pracował przez całe trzy miesiące, możemy nie wypłacać mu wynagrodzenia?

Nie.

Okoliczność, że pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, nie ma wpływu na prawo tego ostatniego do wynagrodzenia za pracę w tym okresie.

Zgodnie z art. 362 kodeksu pracy, w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić podwładnego z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W czasie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Pracodawca może więc zwolnić podwładnego z obowiązku wykonywania pracy, ale nie może sam siebie zwolnić z obowiązku wypłacania wynagrodzenia w okresie trwania umowy o pracę. Umowa trwa bowiem do upływu okresu wypowiedzenia. Prawa do pensji nie może zrzec się nawet sam pracownik (art. 84 k.p.).

Możliwa jest sytuacja, gdy po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną ze stron, ustalą one wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Wówczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11450

Wydanie: 11450

Spis treści
Zamów abonament