12 zmian w kodeksie pracy
Piotr Wojciechowski adwokat Modyfikacje, które wejdą w życie 7 września, obejmują przepisy o równym traktowaniu pracowników, mobbingu, ochronie osób korzystających z uprawnień rodzicielskich, wydawaniu świadectw pracy oraz przedawnieniu roszczeń ze stosunku pracy.
Nowe rozwiązania wprowadza ustawa z 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1043). To tzw. nowelizacja prezydencka, bo inicjatywę ustawodawczą zgłosił prezydent. Nowe przepisy sprzyjają pracownikom i likwidują zbędne wątpliwości w dotychczasowym ich brzmieniu.
Na pytania związane z nowelizacją kodeksu pracy, która wejdzie w życie 7 września 2019 r., odpowiada adwokat Piotr Wojciechowski.
∑ W jakim kierunku idą zmiany w nowelizacji kodeksu pracy, która zacznie obowiązywać za dwa dni?
Zmiany wprowadzone tą nowelizacją nazwałbym porządkująco-pracowniczymi. Tym razem ustawodawca dostrzegł w niektórych miejscach kodeksu pracy słabe ogniwa, które budzą wątpliwości, bo są wieloznaczne. Dlatego postanowił wyraźniej opowiedzieć się za jedną interpretacją i to tradycyjnie tą, która bardziej chroni pracownika.
W nowelizacji są też zmiany dotychczas zupełnie nieznane prawu pracy. Chodzi np. o zastępcze wydawanie świadectw pracy przez sąd pracy, gdy pracodawca z różnych przyczyn nie wydaje takich dokumentów. Oczywiście poprawia to sytuację prawną byłych pracowników, gdy zatrudniający uchyla się od podstawowego obowiązku, jakim jest wydanie świadectwa potwierdzającego okresy zatrudnienia.
∑ Jakie będą najważniejsze nowe obowiązki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta