Po odszkodowanie najpierw do ZUS
Poszkodowany w wypadku przy pracy może wystąpić przeciwko pracodawcy z żądaniami w postępowaniu cywilnym dopiero po zakończeniu postępowania przed ZUS.
∑ Były pracownik skierował do sądu pozew o zadośćuczynienie na 30 tys. zł w związku z wypadkiem przy pracy i doznaną krzywdą. Powołał się tylko na protokół powypadkowy. Nie występował wcześniej o odszkodowanie do ZUS. Czy jest ryzyko, że sąd uzna jego roszczenie? – pyta czytelnik.
Nie.
Były pracownik musi w pierwszej kolejności wystąpić ze stosownym wnioskiem do ZUS o jednorazowe odszkodowanie. Zaniechanie w tym zakresie skutkuje oddaleniem powództwa.
Kierunek żądań
Poszkodowanemu pracownikowi może przysługiwać tzw. jednorazowe odszkodowanie, o którym mowa w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1205). Wysokość tego odszkodowania ustala ZUS. Również ZUS wypłaca to odszkodowanie.
To jednak nie wszystkie możliwości dochodzenia świadczeń wynikających z wypadku przy pracy. Pracownik może również wystąpić ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta