Człowiek tekstów mruczanych
Leonard Cohen, Torwar, ul. Łazienkowska 6a, bilety: 250 – 450 zł, informacje i rezerwacje: www.adamiak.jazz.pl, środa (1.10), godz. 19.30
Koncert Leonarda Cohena przyciągnie zapewne tłumy. Tylko czy uda mu się wskrzesić choć odrobinę atmosfery ze swoich najlepszych lat?
Są tacy artyści, którzy jedynie w Polsce mają status wielkiej gwiazdy. Tak jest z piosenkarzem Garou, tak było swego czasu z grupą Budgie. Takim artystą jest również Cohen, który nawet w rodzimej Kanadzie nie cieszy się taką sławą. Dlaczego tak się dzieje? Trudno to wytłumaczyć, bo bard był u nas niezwykle popularny, zanim ktokolwiek w naszym kraju słyszał o muzycznym rynku, promocji i marketingu.
W środowisku studenckim Cohena śpiewano już pod koniec lat 70. Wielka zasługa w tym zafascynowanego Kanadyjczykiem Macieja Zembatego, tłumacza jego piosenek.
Do oficjalnego obiegu i świadomości masowego odbiorcy pieśniarz trafił dopiero w połowie lat 80., kiedy w zasadzie z jego prawdziwego, oryginalnego oblicza niewiele zostało, a piosenki, które proponował, stały się sztampowe i podobne do tysiąca innych.
Zanim Cohen zadebiutował jako pieśniarz, był całkiem popularnym pisarzem i poetą, wydał między innymi powieść „Piękni przegrani”. Piosenki pisał od wczesnej młodości, ale po raz pierwszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta