Sąd może ingerować w treść sprostowania
Zamieszczenia sprostowania materiału prasowego można domagać się przed sądem od aktualnego redaktora naczelnego, a nie od tego, który pełnił funkcję w momencie publikacji
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 17 września 2008 r. Wyjaśnił w niej wątpliwości prawne powstałe w związku ze sprawą o nakazanie publikacji sprostowania i odpowiedzi.
“Alicja w krainie banków”
Wytoczyli ją Michałowi K., redaktorowi naczelnemu miesięcznika “Forbes”, Unicredit CA IB Polska SA oraz prezes tego banku Alicja K. Początek sprawie zaś dał artykuł pt. “Alicja w krainie banków” opublikowany w lutym 2006 r. na łamach miesięcznika “Forbes” w dziale “Strategie”. Autor odniósł się w nim krytycznie do niektórych działań na rynku finansowym banku CA IB (który następnie zmienił nazwę na Unicredit CA IB Polska SA) oraz osób zaangażowanych w te poczynania, w tym jego prezesa Alicji K.
Po ukazaniu się artykułu pełnomocnik późniejszych powodów trzykrotnie zwracał się do redaktora naczelnego “Forbesa” z żądaniem zamieszczenia obszernych sprostowań. Domagał się przy tym, by sprostowanie każdej z osobna nieprawdziwej lub nieścisłej informacji oraz każdej odpowiedzi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta