Można odzyskać nawet 100 proc. pensji niepełnosprawnego
Zaoszczędzimy na wynagrodzeniu niepełnosprawnego, o ile wcześniej był on zarejestrowany jako bezrobotny w pośredniaku. Starosta zwróci nam 60 proc. jego pensji, a PFRON dofinansuje pozostałe 40 proc.
Zatrudniłem 1 września osobę o umiarkowanym stopniu niepełno-sprawności zarejestrowaną w urzędzie pracy jako bezrobotna. Nie ma choroby psychicznej ani upośledzenia umysłowego czy epilepsji, nie jest też niewidoma. Zarabia 3000 zł brutto. Urząd pracy zwrócił mi 60 proc. jej wynagrodzenia. Mimo to chciałbym jeszcze dofinansowanie wynagrodzenia z PFRON. Czy mam szanse? Jeśli tak, to jak wypełnić poz. 36 – 50 druków o wypłatę dofinansowania INF-D-P oraz poz. 44 –57 o wypłatę refundacji składek INF-U-P? Dodam, że wybrałem podwyższone koszty zatrudniania niepełnosprawnych.
Czytelnik chce skorzystać jednocześnie z dwóch form finansowej pomocy z tytułu zatrudniania niepełnosprawnych. Nie ma w tym nic złego. Mało tego, dzięki temu można całkowicie zaoszczędzić na wynagrodzeniu. Wystarczy złożyć wniosek o refundacje i dofinansowanie jego pensji. Wówczas starosta odda 60 proc. jej wartości i składek ZUS, a PFRON dofinansuje ją dodatkowo w 40 proc. Warunek? Jeśli chodzi o refundację, to niepełnosprawny musi być zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny albo poszukujący pracy. Wynika tak z art. 26f ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92) oraz z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta