Orzesznica z leśnego parteru
Spotkasz je na szlaku
Mało kto u nas wie, co to takiego pilch. Gdy pytałem kilkoro znajomych, odpowiedzieli najpierw kąśliwie: nie co, tylko kto, i wymieniali nazwisko znanego pisarza. Gdy zaś rzuciłem takimi słowami, jak orzesznica, popielica czy koszatka, tylko bodaj dwie osoby wywodziły mgliście, że to chyba „jakieś myszy”. A to są właśnie pilchy – istoty faktycznie myszom pokrewne, bo należące do gryzoni. Od myszy jednak większe; popielica, najbardziej okazały przedstawiciel całej grupy, jest wielkości szczura, choć wywołuje znacznie sympatyczniejsze od niego wrażenie.
Miniwiewiórka
Są to istoty tajemnicze i wciąż mało znane. Na świecie zajmuje się ich badaniem ledwie...
12 specjalistów mających do dyspozycji 24 gatunki tych ssaków. Miałem niedawno szczęście poznać jednego z tych kolumbów zoologii i wybrać się z nim na wspólną wyprawę do bujnych lasów liściastych Garbu Tenczyńskiego, na zachód od Krakowa. Mój przewodnik dr Wojciech Nowakowski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta