Nie zawsze dodatki do pensji zwiększają zasiłki w sferze budżetowej
Zatrudnieni w publicznych instytucjach dostają też dodatki, np. stażowy czy funkcyjny. Brakuje jednolitych przepisów, jak dodatki te wpływają na wynagrodzenia chorobowe i zasiłki
Zasadniczo wszystkie składniki wynagrodzenia, od których odprowadziliśmy składki na ubezpieczenia chorobowe i jednocześnie nie wypłacamy ich faktycznie za czas choroby, powinniśmy teraz wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. Wynika tak z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca (SK 16/06), który zakwestionował dotychczasową rygorystyczną interpretację przez ZUS art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). W świetle tego przepisu w podstawie wymiaru wymienionych świadczeń nie uwzględniamy tych składników wynagrodzenia, których zmniejszania lub całkowitego zawieszania za okres niedyspozycji nie przewidują układy zbiorowe pracy lub przepisy płacowe. W wyniku orzeczenia Trybunału pomijamy zatem składniki:
- niepodlegające składce chorobowej,
- niezmniejszane czy niezawieszane za czas absencji zgodnie z obowiązującymi w zakładzie przepisami płacowymi.
Jeśli regulacje płacowe nakazują zmniejszać lub zawieszać dany składnik płacy za okres choroby, to składnik ten wchodzi do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. Pod warunkiem że:
- uiściliśmy od niego składkę chorobową,
- nie wypłaciliśmy go rzeczywiście za czas pobierania przez zatrudnionego wskazanych świadczeń.
Gdy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta