Powracającemu z zagranicy czasem nie opłaca się pokazać starego świadectwa pracy
Ten, kto przed 2004 r. nie nabył prawa do kolejnego urlopu wypoczynkowego a później miał przerwę pracy, w 2008 r. nie dostanie urlopu proporcjonalnego, choć nie jest to jego pierwszy kalendarzowy rok zatrudnienia
– Zatrudniliśmy 1 grudnia br. pracownika, który prowadził przez kilka lat za granicą własną działalność gospodarczą. Z jego życiorysu wynika, ze przed wyjazdem z Polski w 2003 r. przez kilka miesięcy pracował na etacie. Jak naliczać mu urlop wypoczynkowy, jeśli nie doniósł świadectwa pracy? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Osobę tę należy traktować jako pracownika, który pierwszy raz rozpoczął pracę. Trzeba naliczać mu 1/12 rocznego wymiaru urlopu wypoczynkowego za każdy przepracowany miesiąc.
Nowy pracownik, który przez kilka lat nie pracował, nie musi okazać pracodawcy świadectwa pracy z wcześniejszych zakładów. Szef może żądać od kandydata do pracy jedynie świadectw pracy z roku kalendarzowego, w którym stara się on o zatrudnienie. Tak stanowi § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta