Cztery dniówki robocze są najbardziej atrakcyjne dla studentów i opiekujących się dziećmi
Zamiast pracować pięć dni w tygodniu, co jest fundamentalną zasadą czasu pracy, niektórzy będą w firmie mniej dni, i to bez zmniejszania wymiaru etatu, ale za to ze zwiększoną dzienną dawką godzin roboczych
System skróconego tygodnia pracy oznacza większe uprzywilejowanie pracownika. Polega to na tym, że wykonuje on pracę w każdym tygodniu przez mniej niż pięć dni, przy jednoczesnym wydłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy w każdym lub tylko w niektóre z tych dni pracy maksymalnie do 12 godzin. Okres rozliczeniowy w tym systemie wynosi miesiąc. Tak jak przy pracy weekendowej nie można go wydłużyć (art. 143 k.p.). Analogicznie też do zatrudnienia w skróconym tygodniu nie muszą być spełnione żadne specjalne warunki. Jest on więc dopuszczalny w różnych branżach, jeśli pracownik wystąpi z pisemnym wnioskiem o jego zastosowanie.
Podobny do systemu równoważnego
W skróconym tygodniu, tak jak w systemie równoważnym, pracownik wykonuje pracę przez mniejszą liczbę dni w okresie rozliczeniowym. Co za tym idzie świadczy ją dłużej niż osiem godzin dziennie. Oprócz dni wolnych z racji średnio pięciodniowego tygodnia pracy będzie miał również dni wolne równoważące pracę w okresie rozliczeniowym. Ponieważ skrócony tydzień pracy jest tożsamy z równoważnym systemem, a jedyną różnicą jest obligatoryjny dzień wolny w każdym tygodniu, według części ekspertów wprowadzenie tego systemu do kodeksu pracy było nieuzasadnione.
Objęty skróconym systemem w każdym tygodniu powinien wykonywać pracę przez mniej niż pięć dni, a więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta