Epokowe odkrycie alchemika
Jubileusz porcelany. Powinna być „biała jak śnieg, lśniąca jak rosa i cienka niczym skorupka jajka”. Tajemnicę jej wytwarzania znali Chińczycy, a 300 lat temu porcelanę na naszym kontynencie wynaleźli Saksończycy
Pierwsza porcelana – i do dziś przez wielu uważana za najszlachetniejszą – powstała w Chinach w VII w. Biała, prześwitująca ceramika była dla Chińczyków niezwykle cenna – pełniła rolę środka płatniczego i kosztownego prezentu.
Do Europy chińska porcelana trafiła w XIII w., gdy powracający z egzotycznej wyprawy Marco Polo przywiózł błękitną wazę z czasów dynastii Sung. Dwa stulecia później, dzięki geograficznym odkryciom Vasco da Gamy, morska droga do Indii stanęła otworem dla żeglarzy, którzy przywozili jedwab, przyprawy korzenne i porcelanę właśnie. W Europie używano do tej pory naczyń z gliny, drewna, cyny, czasem ze złota lub srebra. Gdy więc w XVII w. statki Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej przywoziły wraz z herbatą, pierwsze porcelanowe wyroby, na dworach zapanowała moda na chińszczyznę. Podsycał ją coraz powszechniejszy zwyczaj picia gorącej kawy, herbaty i czekolady.
Zapotrzebowanie na porcelanę stało się wkrótce tak duże, że w czasach dynastii Qing, za rządów cesarza Kangxi (1662 – 1722), Chińczycy rozpoczęli produkcję naczyń i figurek specjalnie na rynki europejskie. Chińska porcelana, choć coraz popularniejsza na naszym kontynencie, była w XVII w. niezwykle droga. Nic więc dziwnego, że Europejczycy pracowali nad własnymi recepturami szlachetnej ceramiki.
Więziony alchemik
Jednym z największych admiratorów porcelany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta