Transport może organizować również odbiorca
Dla funkcjonowania tzw. transakcji trójstronnej nie jest istotne, że ostateczny odbiorca organizuje i opłaca transport. Ważne jest, czy działa na rzecz pierwszego lub drugiego podatnika
Osobą transportującą na rzecz pierwszego lub drugiego podatnika może być także odbiorca towaru, chociażby na własny koszt, ale działając na rzecz zbywcy i drugiego podatnika. Do takich wniosków doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 8 kwietnia 2008 r. (III SA/Wa 194/08).
Trzy strony
Wewnątrzwspólnotowa transakcja trójstronna (WTT) jest jedną z tzw. procedur uproszczonych uregulowanych w art. 141 dyrektywy 2008/112/WE i odpowiednio art. 135 – 138 ustawy o VAT. W tym wypadku dostawa towarów dokonywana jest przez trzech podatników zarejestrowanych w trzech różnych krajach UE w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, środkowy (drugi) podatnik w łańcuchu dostawy zostaje zwolniony od obowiązku rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) w kraju finalnego odbiorcy (trzeciego podatnika).
Kilka warunków
Spór przed WSA dotyczył spełnienia jednego z kryteriów pozwalających na uznanie transakcji za trójstronną. Zdaniem firmy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta