Niektórzy pracują o jeden dzień krócej w tygodniu lub tylko w weekendy
Dzięki systemowi weekendowemu i skróconemu tygodniowi pracy pracownik połączy pracę zawodową np. z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Szef zyskuje, bo łatwiej zorganizuje czas pracy takich osób
Do indywidualnych a zarazem elastycznych sposobów ustalania czasu pracy zalicza się system weekendowy i skróconego tygodnia pracy.
W piątki, soboty i niedziele
Praca w weekendowym systemie polega na wykonywaniu jej tylko w określone dni tygodnia, tj. w piątki, soboty, niedziele oraz święta (art. 144 k.p.). W tych dniach można ją wykonywać w przedłużonym dobowym wymiarze do 12 godzin, a więc jest to system podobny do równoważnego czasu pracy. Dla tego systemu maksymalny okres rozliczeniowy wynosi miesiąc. Aby szef mógł zatrudniać pracownika w taki sposób, nie muszą istnieć jakieś szczególne okoliczności. Wolno go zastosować w każdej branży.
W rzeczywistości jednak w systemie weekendowym zatrudnia się:
- w takim zakładzie, w którym istnieje uzasadniona konieczność pracy przez wszystkie dni tygodnia (np. w gastronomii, handlu, ochronie) oraz
- aby dostosować czas pracy do indywidualnych potrzeb pracownika.
Co we wniosku
Pracę weekendową pracodawca może jednak wprowadzić wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. Trzeba go przechowywać w części B akt osobowych podwładnego. Przepisy wskazują na to, że wniosek powinien być sporządzony na piśmie, nie precyzują natomiast, co powinien zawierać. Podwładny może wskazać w nim:
- w jakie dni chciałby wykonywać pracę; z kodeksu pracy nie wynika bowiem, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta