Wszyscy wiedzą, że..., czyli prostowanie wigilijnych mitów
Na kaca pomaga aspiryna, żeby nie zmarznąć, trzeba włożyć czapkę, a ci, którzy podjadają w nocy, na pewno będą otyli. Prawda czy fałsz? Z reguły fałsz – uważają eksperci, którzy skonfrontowali powszechne przekonania z nauką
„Sprawdzenie tych powszechnych mitów medycznych przypomniało nam, że gdy komuś doradzamy, czy to jako lekarze, czy jako rodzice, nasze twierdzenia powinny być poparte dowodami” – pisze dwójka amerykańskich lekarzy – profesorów pediatrii z Uniwersytetu Indiana.
Rachel Vreeman i Aaron Carroll spróbowali wybrać najczęściej powtarzane medyczne mity związane ze świętami. I sprawdzili je. Okazuje się, że powszechne przekonania nie wytrzymują konfrontacji z naukową metodologią.
W artykule opublikowanym w prestiżowym piśmie „British Medical Journal” specjaliści powołują się na dziesiątki badań naukowych, których autorzy starali się potwierdzić wyniesioną z domu wiedzę albo jej zaprzeczyć.
Przy okazji odkryli też, że te z gruntu mylne przekonania powtarzają nie tylko pacjenci. Równie często opierali się na nich lekarze, którym po prostu nie chciało się sprawdzić, czy to, co mówiły im matki i babki, znalazło naukowe potwierdzenie. Choć sami lekarze nie prowadzili własnych badań, jak piszą, zastosowali „rygorystyczną naukową metodologię”. Czyli – można im zaufać.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta