Zatrudnieni w budżetówce nie odchodzą z pracy z pustymi rękami
Niektórzy podwładni dużo zyskują na rozstaniu z pracodawcą. Czasami nie uda mu się wykpić odprawą ekonomiczną, ale musi wyłożyć znacznie więcej
Przedstawiamy, jakie świadczenia przysługują osobom w poszczególnych grupach zawodowych z powodu utraty pracy. Nie chodzi przy tym o odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy czy pośmiertne, ale o należności przysługujące wyłącznie z racji zakończenia zatrudnienia.
Jeśli jesteś pracodawcą prywatnym, to nie masz obowiązku wypłaty ekstrapieniędzy osobie kończącej pracę w normalnych okolicznościach, np. za zwykłym wypowiedzeniem lub porozumieniem stron. Gdy angażujesz poniżej 20 pracowników, to nie musisz uiszczać odpraw nawet zwalnianym z powodów kryzysowych, np. ekonomicznych, organizacyjnych, ograniczania etatów, likwidacji działu. Czeka to jednak firmy zatrudniające przynajmniej 20 osób, które redukują z tych powodów personel. Podlegają one bowiem pod ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.), dalej ustawa o zwolnieniach grupowych. Zgodnie z jej art. 8 osobie żegnającej się z szefem w tych okolicznościach należy się odprawa, której wysokość zależy od stażu zatrudnienia w zakładzie dokonującym zwolnień. I tak, gdy staż ten wynosi:
- krócej niż dwa lata – w grę wchodzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta