W jaki sposób Kowalski zostaje Nowakiem
Jeżeli zmieniasz nazwisko i chcesz, aby takie samo nosiło twoje dziecko, to konieczna będzie zgoda drugiego rodzica, a jeżeli potomek ukończył lat 13, to także i jego
Od 13 czerwca obowiązują nowe przepisy określające zasady, na jakich można zmienić swoje imię i nazwisko. Nowa uchwalona 17 października 2008 r. ustawa rewolucji nie wprowadza. Dostosowuje jedynie obowiązujące w Polsce regulacje do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, przepisów konwencji Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego oraz do przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Przykładowe przyczyny
W dalszym ciągu, podobnie jak pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów, imienia czy nazwiska nie można zmienić dowolnie. Można tego dokonać wyłącznie z ważnych powodów, których przykładowy katalog zawiera art. 4 ust. 1 ustawy.
Po pierwsze powodem zmiany może być noszenie imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka. Po drugie zmienić można imię i nazwisko na takie, którym posługujemy się w codziennym życiu.
Po trzecie zmianę uzasadnia powrót do nazwiska, które zostało zmienione bezprawnie. Zapis ten dotyczy osób, których nazwiska dostosowano do polskiej pisowni bez ich wniosku oraz zgody. Możliwość taką dopuszczał art. 5 zarządzenia nr 72 prezesa Rady Ministrów z 7 kwietnia 1952 r. w sprawie pisowni nazwisk i imion w dowodach osobistych i tymczasowych zaświadczeniach tożsamości. Po czwarte osoba posiadająca poza polskim również i inne obywatelstwo będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta