Jak prawidłowo określić moment zakończenia umowy na zastępstwo
Lepiej zapisz w angażu, że zatrudniasz pracownika „na czas nieobecności Jana Nowaka” niż do 31 sierpnia. W ten sposób zabezpieczasz się na różne okoliczności
Umowa na czas zastępstwa jest umową na czas określony, którą zawiera się w szczególnej sytuacji, jaką jest konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Zatem stosuje się do niej reguły wynikające z norm dotyczących umowy na czas określony, z wyjątkami wskazanymi w przepisach art. 251 § 3 pkt 1, art. 331 i art. 177 § 31 k.p.
Umowę tę można zawierać zarówno w razie długotrwałej, jak i krótkotrwałej nieobecności, pod warunkiem że jest ona usprawiedliwiona. Wątpliwości budzi jednak sposób oznaczenia czasu trwania tej umowy i konsekwencje wcześniejszego lub późniejszego niż planowany powrotu zastępowanego do pracy.
Konkretna data
Tak jak w przypadku „zwykłej” umowy na czas określony, czas trwania umowy na zastępstwo można oznaczyć datą kalendarzową albo wskazać okres, przez jaki umowa ma trwać, np. dwa lata. W takim wypadku, jeżeli zastępowany pracownik powróci do pracy w wyznaczonym terminie albo później, umowa na czas zastępstwa rozwiąże się w terminie w niej określonym.
Przykład 1Pani Marta powinna wrócić do pracy po urlopie wychowawczym 1 lipca 2009 r.,ale chce przedłużyć pobyt z dzieckiem, za zgodą pracodawcy, czyli do 6 lipca. Umowa z jej zastępcą panem Janem miała trwać pierwotnie do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta