Długi składkowe spłacą spadkobiercy
Jeśli nie chcesz regulować zaległości spadkodawcy, musisz odrzucić spadek. Ale pod warunkiem że nie skrzywdzisz wierzycieli
Czy ZUS może obciążyć spadkobierców długiem spadkodawcy, który jest konsekwencją obowiązków o charakterze osobistym? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Do spadku nie wchodzą prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Tak stanowi art. 922 § 2 kodeksu cywilnego (dalej k.c.). A oznacza to, że takie obowiązki i prawa wygasają z dniem śmierci i nie mogą być egzekwowane wobec spadkobierców lub przez nich realizowane. ZUS może się jednak domagać spłaty zaległych składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Według ordynacji i kodeksu cywilnego
Za zaległe zobowiązania płatników składek odpowiedzialność ponoszą spadkobiercy. Zobowiązania te wchodzą do masy spadkowej. Wynika to z ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2008 r. nr 11, poz. 74 ze zm.), dalej ustawa systemowa. W art. 31 odsyła ona do odpowiedniego stosowania przepisów ordynacji podatkowej (dalej op) regulujących odpowiedzialność spadkobierców za zaległe zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, czyli art. 91, 93, 93a –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta