Planuj dniówki, pamiętając o dobie pracowniczej
Nie układaj grafiku tak, by podwładny pracujący danego dnia od 9 do 17 następnego zjawił się w firmie o 6 rano. Naruszasz w ten sposób przepisy
Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, poza przypadkami uzasadniającymi pracę w godzinach nadliczbowych, nie powinien pracować więcej niż osiem godzin na dobę. Doba to kolejne 24 godziny poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go harmonogramem czasu pracy (art. 128 § 3 pkt 1 k.p.). Poza tym, że trwa 24 godziny, doba pracownicza nie ma nic wspólnego z dobą astronomiczną.
Przykład 1Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy pracuje w poniedziałek od godziny 6 do 14. Doba pracownicza poniedziałkowa trwa zatem od godziny 6 w poniedziałek do 6 we wtorek.
W tak rozumianej dobie pracowniczej pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy nie może mieć planowanej pracy w wymiarze przekraczającym osiem godzin (art. 129 § 1 k.p.).
Przykład 2Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta