Firma, która wspiera kasę pożyczkową, może odliczyć wydatki
Jest sporo argumentów za tym, aby wydatki związane z udzieleniem pomocy pracowniczym kasom zapomogowo-pożyczkowym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy
Są to wydatki związane z funkcjonowaniem firmy, a pracodawca zobowiązany jest do ich poniesienia.
Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy (DzU nr 100, poz. 502) celem kasy jest udzielanie jej członkom pomocy materialnej nie tylko w formie pożyczek, ale także zapomóg.
O utworzeniu kasy decydują jej założyciele, którzy uchwalają statut i dokonują wyboru przewidzianych w nim organów. Podstawowym warunkiem utworzenia kasy jest zadeklarowanie przez co najmniej dziesięciu pracowników gotowości przynależności do niej.
Pracodawca musi pomóc
Ze względów podatkowych najistotniejszy jest § 4 tego rozporządzenia, który de facto zobowiązuje zakłady pracy do świadczenia pomocy na rzecz kasy. Chodzi m.in. o:
- zapewnienie pomieszczeń biurowych i odpowiednio zabezpieczonego miejsca na przechowywanie pieniędzy,
- transport pieniędzy z banku,
- prowadzenie księgowości, obsługi kasowej i prawnej,
- dostarczanie druków i formularzy,
- dokonanie na rzecz kasy potrąceń w listach płac, listach wypłat zasiłków chorobowych i zasiłków wychowawczych, wpisowego, wkładów miesięcznych i rat pożyczek,
- przyjmowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta