Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudny rok spółdzielców

25 stycznia 2010 | Ekonomia | Monika Krześniak
Udało się utrzymać niski udział należności zagrożonych.  W grupie BPS na koniec roku wyniósł on 3,9 proc. W bankach  komercyjnych na koniec listopada wskaźnik ten sięgnął 7,1 proc.
źródło: Rzeczpospolita
Udało się utrzymać niski udział należności zagrożonych. W grupie BPS na koniec roku wyniósł on 3,9 proc. W bankach komercyjnych na koniec listopada wskaźnik ten sięgnął 7,1 proc.

Zysk netto sektora banków spółdzielczych za 2009 r. spadł o 24 procent

Banki należące do największego zrzeszenia, czyli Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS; 352 banki), zarobiły w ubiegłym roku 398,3 mln zł, o 20 proc. mniej niż w poprzednim. – O zmniejszeniu wyniku na działalności bankowej zadecydowały w znacznym stopniu spadek przychodów odsetkowych od kredytów preferencyjnych, związany z redukcją stóp procentowych NBP, oraz wzrost kosztów odsetkowych w konsekwencji wymuszonego przez banki komercyjne zwiększenia oprocentowania lokat – tłumaczy Mirosław Potulski, prezes BPS. Podkreśla, że było to spowodowane przede wszystkim pogorszeniem wyniku na działalności bankowej, a nie jak w przypadku banków komercyjnych wzrostem odpisów na należności zagrożone. Dodatkowo sam BPS wypracował zysk netto w wysokości 56,5 mln zł, nieco wyższy niż przed rokiem.

Banki zrzeszone w drugiej co do wielkości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament