Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz zbywania akcji musi być jasny

25 stycznia 2010 | Prawo | Izabela Lewandowska

Ograniczenie zbywalności akcji w statucie spółki może dotyczyć tylko akcji imiennych i jest dopuszczalne jedynie po spełnieniu warunków wskazanych w kodeksie spółek handlowych

Sąd Najwyższy w wyroku potwierdził, że przepisy te jako wprowadzające wyjątek od zasady zbywalności akcji powinny być interpretowane ściśle – wykładnia rozszerzająca jest niedopuszczalna. Ta zasada i warunki dozwolonego jej ograniczenia w statucie spółki wskazane zostały w art. 337 kodeksu spółek handlowych.

Podwyższenie kapitału

W sprawie chodziło o akcje spółki powstałej w 1997 r., która zmieniła potem nazwę na Eurohyp Finanz. Jej kapitał zakładowy wynosił 100 tys. zł. Tysiąc akcji imiennych o wartości 100 zł objęło pierwotnie czterech akcjonariuszy. Wszystkie one były akcjami założycielskimi. Na każdą przypadało pięć głosów i wyższa dywidenda. W myśl statutu spółki wygasały one po sprzedaniu innym osobom, a ich zbycie wymagało dodatkowo zgody rady nadzorczej.

Walne zgromadzenie podjęło w 2003 r. uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego ze 100 tys. zł do 250 tys. zł przez wyemitowanie 25 akcji serii A o wartości 10 tys. zł. Akcje o numerach 1 – 13 objął Stanisław C., a o numerach 14 – 25...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament