Wartości leasingowanych maszyn nie wlicza się do goodwill
Przy obliczaniu wartości firmy dla celów podatkowych duże znaczenie ma to, czy składniki majątku będące przedmiotem umowy leasingowej są przez nią amortyzowane
Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 26 listopada 2009 r. (III SA/Wa 985/09).
Spółka nabyła przedsiębiorstwo, w skład którego weszły maszyny i inne urządzenia będące przedmiotem leasingu operacyjnego. Przy tej transakcji powstała dodatnia wartość firmy przejmowanego przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym spółka miała wątpliwości, czy przy obliczaniu wartości firmy (goodwill) powinna wziąć pod uwagę składniki majątku będące przedmiotem leasingu operacyjnego w rozumieniu podatkowym, natomiast rachunkowo ujęte jako elementy umowy leasingu finansowego.
Zwróciła się więc do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. We wniosku przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym przy obliczaniu wartości firmy nie należy uwzględniać wartości urządzeń i maszyn będących przedmiotem leasingu operacyjnego, jak również związanych z nimi zobowiązań leasingowych.
Fiskus powołując się na art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, uznał, że urządzenia te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta