Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wartości leasingowanych maszyn nie wlicza się do goodwill

25 stycznia 2010 | Dobra firma | Benedykt Rubak

Przy obliczaniu wartości firmy dla celów podatkowych duże znaczenie ma to, czy składniki majątku będące przedmiotem umowy leasingowej są przez nią amortyzowane

Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 26 listopada 2009 r. (III SA/Wa 985/09).

Spółka nabyła przedsiębiorstwo, w skład którego weszły maszyny i inne urządzenia będące przedmiotem leasingu operacyjnego. Przy tej transakcji powstała dodatnia wartość firmy przejmowanego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym spółka miała wątpliwości, czy przy obliczaniu wartości firmy (goodwill) powinna wziąć pod uwagę składniki majątku będące przedmiotem leasingu operacyjnego w rozumieniu podatkowym, natomiast rachunkowo ujęte jako elementy umowy leasingu finansowego.

Zwróciła się więc do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. We wniosku przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym przy obliczaniu wartości firmy nie należy uwzględniać wartości urządzeń i maszyn będących przedmiotem leasingu operacyjnego, jak również związanych z nimi zobowiązań leasingowych.

Fiskus powołując się na art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, uznał, że urządzenia te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament