Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W kolejce po wpis do księgi wieczystej

25 stycznia 2010 | Nieruchomości, budownictwo | aig, blik
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Ponad 5 tysięcy – tyle wniosków o założenie księgi wieczystej, zmianę właściciela nieruchomości czy obciążenie jej hipoteki wpłynęło do sądu przez niespełna trzy tygodnie stycznia. Czy można już mówić o końcu kryzysu na rynku?

Poniedziałek, 18 stycznia. Jeszcze przed otwarciem sądu wieczystoksięgowego przy al. Solidarności przed gmachem ustawia się kolejka. Z każdą godziną tłum gęstnieje.

– Chciałam obciążyć hipotekę mieszkania, które kupiłam na kredyt. Wypełniłam wnioski, kupiłam znaczki skarbowe. Zanim jednak udało mi się złożyć dokumenty, straciłam w kolejce prawie trzy godziny – opowiada pani Izabela. – Wszędzie były kolejki: i po znaczki, i do informacji. Kiedy składałam wniosek, urzędniczka mówiła, że to już 109. przyjęty w tym dniu dokument. Widząc takie tłumy, trudno było uwierzyć, że mieszkania się nie sprzedają.

Zmieniają właściciela

Jak informuje Maciej Gieros z Sądu Okręgowego w Warszawie, przez niespełna trzy tygodnie stycznia do „hipoteki” wpłynęło 1780 wniosków o zmianę właściciela nieruchomości. Dla porównania – w styczniu zeszłego roku złożono ich 3071.

– O wpis w dziale drugim księgi wieczystej ubiega się średnio 157 osób dziennie – podaje Maciej Gieros.

W ubiegłym roku do sądu wpłynęło 47 156 takich próśb. Najwięcej, bo 11 837, do wydziału VI, który obsługuje Bemowo, Bielany, Ochotę, Żoliborz i gminę Izabelin.

Mniej nieruchomości zmieniało właścicieli na Białołęce, Targówku i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament