Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta odliczonego VAT przy wniesieniu aportu

25 stycznia 2010 | Dobra firma | Radosław Zamecki

Przedsiębiorca, który pomniejszył VAT przy nabyciu środków trwałych a następnie wniósł je aportem, powinien skorygować odliczony podatek

Tak wynika z wyroku NSA z 17 grudnia 2009 r. (I FSK 1679/ 08).

Podatnik skorzystał z prawa do odliczenia VAT w związku z nabyciem nieruchomości. Po pewnym czasie wniósł ją aportem do spółki cywilnej. Ta transakcja była zwolniona z opodatkowania na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia MF z 27 kwietnia 2004 r.

Fiskus w czasie kontroli stwierdził, że art. 91 ust. 7 ustawy o VAT nakłada obowiązek skorygowania odliczonego podatku, jeśli środek trwały (w tym grunt) wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych zostanie przekazany aportem w ramach dostawy zwolnionej od podatku. Korekty dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż.

Sprawa trafiła do sądu. WSA przychylił się w całości do stanowiska organów, wobec czego podatnik złożył skargę kasacyjną. Podnosił, że nieruchomość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament