Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opiekującego się dzieckiem czasem zwolnisz grupowo

25 stycznia 2010 | Dobra firma | Izabela Rakowska-Boroń

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Od tej zasady są jednak wyjątki

Uprawnienie do skorzystania z urlopu wychowawczego wynika wprost z art. 186 kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracownik (zarówno kobieta, jak i mężczyzna) ma prawo do skorzystania z takiego wolnego, jeżeli łączny okres zatrudnienia wynosi co najmniej sześć miesięcy.

Łączny okres, na jaki może być udzielony urlop wychowawczy, to trzy lata, nie dłużej niż do momentu ukończenia przez dziecko czwartego roku życia.

Pracownik może trzyletni urlop wykorzystać jednorazowo lub podzielić go na części, jednak maksymalnie na cztery. Przez trzy miesiące rodzice mogą równocześnie korzystać z urlopu wychowawczego.

Bez 100-proc. gwarancji

Jedną z zalet urlopu wychowawczego jest gwarancja trwałości zatrudnienia. Pracownik korzystający z tego wolnego co do zasady nie może zostać zwolniony. Jednak ochrona nie jest bezwzględna.

Rozwiązanie przez pracodawcę angażu z osobą na wychowawczym jest dopuszczalne np., gdy firma ogłosi upadłość lub jest w trakcie likwidacji.

Możliwe jest także natychmiastowe rozstanie z pracownikiem na wychowawczym, jeśli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie z nim umowy o pracę, z jego winy, w trybie dyscyplinarnym. Jednak warto pamiętać, że jeżeli zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament