Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W samolotach będzie drożej i ciaśniej

25 stycznia 2010 | Ekonomia | Danuta Walewska
Kryzys dotknął linie, ale perspektywy są dobre
źródło: Rzeczpospolita
Kryzys dotknął linie, ale perspektywy są dobre

Przewoźnicy prześcigają się w wymyślaniu dodatkowych opłat. Ich wysokość może być wyższa od ceny biletu. Praktyki wymyślone przez tanie linie zaczynają stosować tradycyjni przewoźnicy

Linie lotnicze robią wszystko, żeby zdobyć jak najwięcej pasażerów. Jednocześnie konkurują cenami, więc zamiast podwyższać ceny biletów, wprowadziły najróżniejsze dopłaty. Powoduje to, że faktyczne koszty przelotu nijak mają się do cen, którymi przewoźnicy chwalą się w reklamach lub na stronach internetowych.

Pasażerowie coraz częściej muszą dopłacać za bagaż, który nadają przy rejestracji, posiłki i napoje podawane na pokładzie samolotów czy wybór miejsca w samolocie. Przodują w tym przewoźnicy tani, ale coraz częściej również i regularne tradycyjne linie lotnicze.

Suma dopłat w Ryanairze najczęściej przekracza cenę biletu – jeśli pasażer nie wydrukował z Internetu karty pokładowej i ma dwie sztuki bagażu, będzie musiał dołożyć do biletu min. 145 euro.

Za co jeszcze dopłacić

British Airways, które nadal uważają się za linie luksusowe, każe (z nielicznymi wyjątkami) płacić za wybór miejsca w samolocie. Tajemnicą poliszynela jest, że tnący wszystkie możliwe koszty LOT już niedługo będzie kasował pasażerów klasy ekonomicznej za alkohol podawany dotychczas w ramach darmowego poczęstunku. Tak robi już kilka innych linii europejskich i wszystkie amerykańskie. Przy tym Amerykanie zdzierają z podróżnych nadających bagaż 30 – 70 dol. oraz ok. 50 dol. za podróżowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament