Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są sposoby na kłopoty z działkami budowlanymi

25 stycznia 2010 | Nieruchomości, budownictwo | Grażyna Błaszczak
Małgorzata Zamorska radca prawny, partner w warszawskiej kancelarii bnt Neupert, Zamorska & Partnerzy
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Małgorzata Zamorska radca prawny, partner w warszawskiej kancelarii bnt Neupert, Zamorska & Partnerzy

Nie zawsze wybudujesz dom na gruncie, który kupiłeś jako budowlany. Gmina może jednak zrobić wyjątek, kiedy twoja działka jest mniejsza, niż przewiduje miejscowy plan zagospodarowania. W jakiej sytuacji jest to możliwe? Kiedy zaś możesz wystąpić przeciwko byłemu właścicielowi ziemi z roszczeniami w ramach rękojmi za wady rzeczy sprzedanej?

Rz: Czy na działce można wybudować dom, nawet jeśli nie ma ona minimalnej powierzchni pod zabudowę określonej w miejscowym planie zagospodarowania? Jeśli mam np. 800 mkw., a w gminie minimalna działka pod zabudowę może mieć 1700 mkw., można wybudować dom?

Małgorzata Zamorska: Przepisy ustawowe nie określają minimalnej powierzchni działek przeznaczonych pod zabudowę. Ograniczenia w tym zakresie mogą jednak wynikać z przepisów prawa miejscowego, a więc np. z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) uchwalanych przez gminy. Gmina z kolei może uchwalić plan dla całego swojego terenu bądź jedynie dla poszczególnych części. Zakładam więc, że pytanie dotyczy sytuacji, kiedy dana działka objęta jest obowiązującym mpzp, a więc dokumentem planistycznym stanowiącym podstawę do ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Natomiast na terenach, gdzie takich planów nie ma, podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę jest indywidualna decyzja o warunkach zabudowy, potocznie zwana wuzetką. Tzw. wuzetki zwykle nie wprowadzają żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o minimalne powierzchnie działek przeznaczonych do zabudowy. Ograniczenia takie mogą być i w praktyce często są stosowane w mpzp.

Na czym te ograniczenia polegają?

Określają minimalne powierzchnie działek pod określone rodzaje zabudowy, np. inne minimalne powierzchnie działek pod domy jednorodzinne wolno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament