Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Domy komunalne także w formule PPP

25 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Finansowanie budowy mieszkań nie musi wcale obciążać budżetu gminy. Równie dobrze koszty może ponieść prywatny inwestor. Pozwalają na to przepisy o partnerstwie publiczno-prywatnym

Partnerstwo publiczno-prywatne jest formą współpracy sektora publicznego z prywatnymi przedsiębiorcami przy realizacji celów publicznych. Jego istotą jest jak najmniejsze zaangażowanie środków publicznych.

To prywatny inwestor ma ponieść koszty związane z realizacją wspólnego przedsięwzięcia. Ważne jest również to, że docelowo powstała w ten sposób infrastruktura staje się własnością publiczną.

Podmiot prywatny może być jej właścicielem przez określony czas, dzierżawcą lub użytkownikiem, zwykle na czas oddania do eksploatacji przedmiotu PPP.

Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten właśnie sposób powstawały gminne inwestycje takie jak mieszkania socjalne, komunalne, czynszowe, a nawet lokale użytkowe.

W przeciwieństwie do tradycyjnych sposobów posłużenia się przez gminę podmiotem prywatnym do realizacji zadania, jakim jest np. wybudowanie osiedla komunalnych domów mieszkalnych, podmiot ten nie otrzymuje wynagrodzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament