Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd nie ma pomysłu wyjścia z dołka

25 stycznia 2010 | Ekonomia | Elżbieta Glapiak
Mirosław Gronicki
źródło: Rzeczpospolita
Mirosław Gronicki

Oprócz zarządzania rząd musi mieć wizję przyszłości. Bez skutecznie działającego sektora publicznego nasza gospodarka będzie mniej konkurencyjna

Rz: Peter Schiff, amerykański ekonomista, prorok obecnego kryzysu, chwali Polskę za receptę na kryzys. Czy pana zdaniem coś takiego istnieje?

Mirosław Gronicki: Zgadzam się z twierdzeniem, że mieliśmy wyjątkowo dużo szczęścia. Jeśli chodzi zaś o receptę, to najpierw powinna ona zostać jasno i wyraźnie wyartykułowana. Ja na razie jej nie widzę. Pochwalić można jednak Ministerstwo Finansów za sposób zarządzania długiem w 2009 r. Wykorzystano wszelkie dostępne możliwości przy tych ograniczeniach, jakie były. Poza tym wykorzystano to, że złoty był słaby i lepiej skonsumowano pieniądze unijne. Co prawda nie wydaliśmy całej kwoty, jaką na 2009 r. planowaliśmy, ale znacznie więcej w porównaniu z ubiegłymi latami. Jednak jeśli chodzi o odpowiednie sterowanie wydatkami, to raczej można mówić o porażce. Tylko w jednym obszarze – infrastruktury – wzrost miał sens. W pozostałych wynikał raczej z zaszłości czy nieodpowiedniego skonstruowania budżetu. Oczywiście można doszukiwać się pozytywnych aspektów zwiększenia wydatków w postaci podtrzymywania popytu krajowego. Jednak generalnie była to niepotrzebna ekspansja fiskalna, która doprowadziła do konieczności znowelizowania budżetu w połowie roku.

Gdyby na początku roku rzeczywiście obcięto wydatki, a nie tylko zmniejszono dynamikę ich wzrostu, nowelizacji można by było uniknąć?

Niezależna od rządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament