Remont przed wpisem do ewidencji zwiększa wartość początkową
Przedsiębiorca, który remontuje środek trwały w trakcie jego używania, zalicza wydatki bezpośrednio do kosztów. Inaczej będzie, gdy robi to przed oddaniem go do użytku
Środek trwały musi być kompletny i przygotowany do eksploatacji. Dopiero wtedy można go wprowadzić do ewidencji i wykorzystywać na potrzeby firmy.
Przedsiębiorca nie może uznać za środek trwały składnika majątku, z którego nie może jeszcze korzystać.
Tak więc wydatki na przystosowanie danej rzeczy do działalności (także na remont) powinny być poniesione jeszcze przed wpisaniem do ewidencji środków trwałych. Zwiększą one jej wartość początkową.
Jak wynika bowiem z art. 22g ust. 3 ustawy o PIT (art. 16g ust. 3 ustawy o CIT), wartość początkowa środka trwałego obejmuje również koszty związane z jego nabyciem, naliczone do dnia przekazania do używania.
Przepis ten wymienia tylko przykładowo koszty zwiększające wartość początkową środka trwałego, co oznacza, że składają się na nią również inne wydatki.
Także te, które były niezbędne, aby uznać urządzenie za „kompletne i zdatne do użytku”. Dotyczy to więc również nakładów na remont.
Wydatki na jego przeprowadzenie nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów, zwiększają bowiem podstawę amortyzacji, od której naliczamy odpisy.
Najpierw naprawa, potem produkcja
Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 13 października 2009 r. (I SA/Op 365/09).
Spółka kupiła nieruchomość, która miała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta