Udzielone pełnomocnictwo można zawsze odwołać
Pracownik pozwał nas do sądu. Jako osobę, która nas reprezentuje w sporze, wyznaczyliśmy adwokata. Jak się jednak okazało, pełnomocnik nie przygotowuje się do rozpraw. Często też o nich zapomina. Czy możemy z niego zrezygnować w trakcie procesu i umocować inną osobę?
TakStrony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.
Pełnomocnik jest zobowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa.
Gdy jest nim adwokat czy radca prawny, może sam uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. W toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone przez stronę i wciągnięcie do protokołu.
Udzielone pełnomocnictwo można w każdej chwili odwołać. Wypowiedzenie pełnomocnictwa przez pracodawcę odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, w stosunku zaś do przeciwnika i innych uczestników – z chwilą doręczenia im tego zawiadomienia przez sąd.
Podstawa prawna:
– art. 86, art. 87 i art. 94 ustawy z 17 listopada 1964 r. kodeks postępowania cywilnego (DzU nr 43, poz. 296 ze zm.)