Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieoprocentowana pożyczka powoduje powstanie przychodu

25 stycznia 2010 | Dobra firma | Katarzyna Krawiec

Firma, która za darmo korzysta z pieniędzy pożyczkodawcy, otrzymuje nieodpłatne świadczenie i powinna z tego tytułu wykazać przychód

Potwierdził to NSA w orzeczeniu z 2 grudnia 2009 r. (II FSK 1090/08).

Dyrektor urzędu kontroli skarbowej określił spółce zobowiązanie w CIT. Zaniżyła ona przychód, nie wykazując, że korzystała z nieoprocentowanej pożyczki otrzymanej od osoby fizycznej. Fiskus uznał, że spółka otrzymała nieodpłatne świadczenie, którego wartość wyraża się kwotą odsetek, jakie spółka zapłaciłaby za pozyskanie kredytu od podmiotu profesjonalnie się tym trudniącego.

Rozpatrując skargę spółki na decyzję, WSA podzielił pogląd organu i uznał, że uzyskała przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia (zaoszczędzone odsetki). WSA zakwestionował jednak zastosowaną przez organ metodę wyliczenia wartości nieodpłatnego świadczenia, nakazując ustalić obiektywną wysokość odsetek od kredytów dostępnych wówczas dla spółki.

Przy kolejnym rozpatrywaniu sprawy fiskus przyjął, że spółka zaciągając kredyt, skorzystałaby z usług banku, który prowadzi jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament