Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tańszy beton, droższa papa

25 stycznia 2010 | Nieruchomości, budownictwo | Anna Ogonowska-Rejer
ceny materiałów budowlanych
źródło: Rzeczpospolita
ceny materiałów budowlanych
źródło: Rzeczpospolita

Koszt zakupu materiałów potrzebnych do wybudowania domu jednorodzinnego o powierzchni 152 mkw. w stosunku do grudnia 2008 r. spadł o blisko 10 proc. W grudniu 2009 r. wynosił 144 702 zł.

Tańszy o 15 – 20 proc. był m.in. beton. O 8 – 10 proc. mniej kosztował cement. Natomiast cegłę oraz pustaki w grudniu 2009 r. można było kupić o 10 – 20 proc. taniej niż rok wcześniej, podobnie jak pręty zbrojeniowe stropu i wieńca.

O 8 proc. tańsze było drewno. Spadły także ceny materiałów wykończeniowych – np. płytki klinkierowe wykorzystywane w opisywanym projekcie kosztowały o 19,5 proc. mniej niż przed rokiem, a mrozoodporne były tańsze o 21 proc.

Ceny materiałów wykończeniowych, z nielicznymi wyjątkami produktów importowanych, są na bardzo niskich poziomach w stosunku do notowań z lat poprzednich, a okresowe promocje stosowane w sklepach spowodowały ich dalszy spadek. Wrosły natomiast ceny materiałów izolacyjnych. O około 10 proc. drożej niż w 2008 r. płaciliśmy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament