Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strona ponosi koszty także w prostych sprawach

25 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Przedsiębiorca, który decyduje się na złożenie pozwu w sądzie, musi pamiętać nie tylko o jego poprawnym skonstruowaniu, ale również o konieczności jego opłacenia. Tak będzie również w postępowaniu nakazowym i upominawczym

Te postępowania służą szybszemu i łatwiejszemu rozwiązywaniu spraw. Przez to ich koszty powinny być też niższe.

Jednak w praktyce nie oznacza to, że postępowanie nakazowe i upominawcze jest w ogóle wolne od opłat sądowych. O czym zatem powinien wiedzieć przedsiębiorca, który dochodzi drobnych roszczeń na drodze sądowej?

Postępowanie nakazowe...

Postępowanie nakazowe należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych. Sąd rozpoznaje sprawę w takim postępowaniu nakazowym na pisemny wniosek powoda zgłoszony w pozwie. Mówi o tym art. 4841 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.).

Co do zasady sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych.

Natomiast okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu dokumentem urzędowym, zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem, wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu albo zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Sąd wydaje również nakaz zapłaty przeciwko zobowiązanemu z weksla, czeku, warrantu lub rewersu należycie wypełnionego, których prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości.

Sąd wydaje nakaz zapłaty na podstawie dołączonej do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8531

Spis treści
Zamów abonament